List motywacyjny w kilku krokach

jak napisać list motywacyjny

Jednego możesz być pewien: rekruterzy nie znoszą czytania LM. Przyczyna jest prosta – większość jest opisem podpunktów z CV i nie wnosi nowych informacji o kandydacie… A nie o to chodzi!

Lekceważąc wartość listu, odbierasz sobie dodatkową szansę na przekonanie pracodawcy do swojej osoby. Zrób wszystko, by list motywacyjny był skutecznym narzędziem w komunikacji z rekruterem:

  1. Zastanów się, jaka jest Twoja motywacja do kandydowania na to konkretne stanowisko.
  2. Przemyśl w kontekście oczekiwań zawartych w ogłoszeniu swoje kluczowe kompetencje.
  3. Ustal, jakie korzyści osiągnie pracodawca z zatrudnienia właśnie Ciebie.
  4. Poprzyj wymienione umiejętności przykładami z przebiegu ścieżki zawodowej.
  5. Nie bój się mówić o sukcesach.
  6. Nie wyliczaj wszystkich pozytywnych cech, jakie przyjdą Ci do głowy i wydadzą się pożądane – wymień tylko te kompetencje miękkie, które faktycznie pomogą Ci w realizacji powierzonych zadań.
  7. Określ, jakim jesteś pracownikiem – Twój charakter i postawy mają znaczenie.
  8. Zadbaj o ostatni szlif – nawet najlepiej napisany list motywacyjny zniechęci do czytania, jeśli ma niewłaściwy układ, zawiera błędy w formatowaniu, napisany jest nieodpowiednim krojem czcionki, są w nim błędy stylistyczne, ortograficznie i inne. Korekta językowa to ważny element przygotowywania dokumentów aplikacyjnych. Jeśli chcesz mieć pewność, że tekst nie zawiera błędów, poproś kogoś o sprawdzenie lub powierz to zadanie profesjonalistom.

Tylko dobrze napisany tekst jest skuteczny.